YKB Engelsiz Bankacılık

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2013 Ödül Töreni / ENGELLİ SAĞLIĞI KATEGORİSİ / Yapı ve Kredi Bankası / Engelsiz Bankacılık / Yapı Kredi'nin, "herkese eşit bankacılık" ilkesi doğrultusunda, Türkiye'de engellilere yönelik ilk ve en kapsamlı bankacılık programı olan Engelsiz Bankacılık Programı 2008 yılında başladı. Bu program kapsamında ilk kez 2008 yılında Yapı Kredi Çağrı Merkezi, işitme engelli müşterilerin de yararlanabileceği şekilde yeniden yapılandırılarak Online Chat hizmeti sunuldu.

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2013 Ödül Töreni
ENGELLİ SAĞLIĞI KATEGORİSİ
Yapı ve Kredi Bankası / Engelsiz Bankacılık

Yapı Kredi'nin, "herkese eşit bankacılık" ilkesi doğrultusunda, Türkiye'de engellilere yönelik ilk ve en kapsamlı bankacılık programı olan Engelsiz Bankacılık Programı 2008 yılında başladı. Bu program kapsamında ilk kez 2008 yılında Yapı Kredi Çağrı Merkezi, işitme engelli müşterilerin de yararlanabileceği şekilde yeniden yapılandırılarak Online Chat hizmeti sunuldu. Bu uygulama ile işitme engelli müşteriler, telefon bankacılığından ulaşamadıkları hizmetleri, 7 gün 24 saat internet üzerinden eş zamanlı olarak almaya başladı. Aynca Söz Dinleyen Telefon Bankacılığı teknolojisi kullanılarak görme engelli müşterilerin, piyasalardaki anlık değişimleri Çağrı Merkezi sesli yanıt sistemi üzerinden sesli olarak öğrenebilmesine olanak sağlandı.

Bunları takiben 2009 yılında ortopedik engelli, 2010 yılında ise görme engelli vatandaşlara yönelik olan Engelsiz ATM uygulaması hayata geçirildi. Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan sesli işlem
özelliğinin tüm yeni ATM'lerde bulunması sayesinde görme engelli müşteriler sesli işlem gerçekleştirmeye başlamıştır.

Bugün 53 farklı ilde, 500 Engelsiz ATM bulunmaktadır. Yapı Kredi'nin 2011 yılında hayata geçirdiği www.engelsizbankacilik.com.tr web sitesi Türkiye'deki engelli vatandaşların finans sektörüne erişimini kolaylaştırarak, toplumun genelinde bu konuda bir bilinç oluşturmayı hedeflemiştir.

Yapı Kredi, müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya yönelik çalışmaları kapsamında teknolojinin avantajlarından da faydalanmaktadır. iPhone bankacılık uygulaması geliştirilirken de engelli kullanıcılar göz önünde bulundurulmuş, tüm tasarım ve kodlamalar onların kullanımına uygun şekilde yapılmıştır. Tüm buton ve fonksiyonlar doğru şekilde etiketlenerek, uygulama iPhone'da yer alan, Voice Over uygulaması ile tam uyumlu şekilde geliştirilmiştir.

Yapı Kredi Bankacılık Akademisi ile birlikte gerçekleştirilen çok önemli bir proje daha Şubat 2012'de hayata geçti. Konuşmak Elimizde isimli proje, İşitme Engelliler Federasyonu işbirliği ile başlatıldı. Bu projeyle gönüllü olan şube çalışanlarına işaret dili eğitimleri verildi. Böylece işitme engelli müşterilerle aynı dili konuşarak onlara daha doğru ve hızlı şekilde hizmet verilmeye başlandı.

Yine 2012'de GETEM ile başlatılan bir diğer çalışmada ise Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan kitaplar, görme engellilere yönelik özel bir teknolojinin kullanıldığı internet ortamına ve özel
bir telefon hattına taşınmıştır. 2012 yılında 22, 2013'te ise 43 olmak üzere toplam 65 kitaba ulaşan uygulama sayesinde, işitme ve görme engelli vatandaşların kitaplara tüm okurlarla aynı anda
erişebilmeleri sağlanmaktadır.

2010 - 2013 yıllannda Türkiye Bankalar Birliği'nde tüm bankaların katılımı ile oluşturulan Engelli Vatandaşlar İçin Bankacılık Hizmetleri Çalışma Grubu'nun Başkanlığı'nı Yapı Kredi yürüttü. 2010 yılında oluşturulan "Engelli Vatandaşlara Sunulan Bankacılık Hizmetlerinin Geliştirilmesine Yönelik Tavsiyeler Raporu"ndan sonra. Yapı Kredi engelsiz bankacılık hizmetlerinin yaygınlaştırılması konusundaki çalışmalarına Türkiye Bankalar Birliği nezdinde de devam etmektedir. 

Yapı Kredi, ayrıca Engelsiz Bankacılık hizmetlerinin geliştirilmesi sırasında Birleşik Sakatlar Federasyonu, İşitme Engelliler Federasyonu ve Altı Nokta Körler Vakfı gibi Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte yol almaktadır. Yapı Kredi aynı zamanda bağlı bulunduğu Koç Topluluğu şirketleri, çalışanları, bayileri ve tedarikçileri arasında sosyal sorumluluk olgusunu yaygınlaştırmak amacıyla başlatılan ve 2012 - 2013 yılları teması "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum" olarak belirlenen projeye de çeşitli uygulamalarla katkı sağlamaktadır.

Bu yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde ise Altı Nokta Körler Derneği'ne 500 adet Beyaz Baston bağışında bulunarak, görme engelli vatandaşlanmız için önemli olan bu ihtiyacın karşılanmasına katkıda bulunmuştur. Yapı Kredi, tüm engellilerin temel insan haklarından, özgürlüklerden tam ve eşit bir şekilde faydalanmasının en temel seviye olduğuna inanmaktadır. Bu seviyeyi yükseltmek,
korumak ve insan olmaktan ileri gelen kendilerine yönelik saygıyı artırmak ilkesini de benimseyen bir kurumdur. Bu doğrultuda her yıl yeni uygulamalarla geliştirdiği Engelsiz Bankacılık Programı
ile engelli vatandaşlann bankacılık hizmetlerinden kolayca yararlanabilmeleri amaçlanmaktadır.

Yapı Kredi; gerek işyerlerinin, gerekse ürün ve hizmetlerinin engelli müşterilerin rahatça ulaşabileceği yapıya kavuşması için çalışmalarını artırarak sürdürmeyi hedeflemektedir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: