İyi ki doğdun Meleğim

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni / İYİ Kİ DOĞDUN MELEĞİM / Tek Kişilik Tiyatro Oyunu / Down Sendromlu çocuğu olan annenin oğlu ile olan yaşamını canlandırdığı, Yazar ve Yönetmeni Ahmet F. Öztürk olan tek kişilik Tiyatro Oyunu ödüle değer bulunmuştur.

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni

İYİ Kİ DOĞDUN MELEĞİM  / Tek Kişilik Tiyatro Oyunu

Down Sendromlu çocuğu olan annenin oğlu ile olan yaşamını canlandırdığı, Yazar ve Yönetmeni  Ahmet F. Öztürk olan tek kişilik Tiyatro Oyunu ödüle değer bulunmuştur. 

Bu proje üç kişi tarafından yaşama geçirilmiştir. Oyunun yazarı ve yönetmeni, Bilimde Sanatta Felsefede (BSF) Proje Grubu Sanat Yönetmeni Ahmet F. Öztürk'tür. 

Oyun, 25 yaşında Down Sendromlu bir çocuğun annesi olan Zeynep Meral Atay tarafından canlandırılmaktadır. Ve yaşamı konu edilen Down Sendromlu çocuk ise oyunun sonunda rol alan Kaan Atay'dır... 

Zeynep Meral Atay, proje ile ilgili bizlere şöyle sesleniyor:
Oğlumun durumunu duyduğumda daha 25 yaşındaydım. Kabullenemedim ve İstanbul'da pek çok doktorun kapısını aşındırdım. Ne kadar çabuk kabullenirsem oğluma o derece yararlı olabileceğimi anlattılar. Eşimin de benim de bunu kabullenmemiz 8 yıl sürdü. 

Kaan 8 yaşındayken babasıyla yollarımızı ayırdık, oğlum ile birlikte bu yola devam ettim Üç yıldır, 'İyi ki doğdun meleğim' oyununda yer alıyorum ve gerçeği oynuyorum. 
İnsanlar hiç istemedikleri olguları bile bazen kabullenebiliyorlar. Ben bunu anlatmaya çalışıyorum. Oyunun sahnelendiği ilk günlerde çok tıkandım ve zorlandım. Çalışa çalışa kendimi aştım. Bir oyuncuya replik verirsin; ezberler, o rolün moduna girer, canlandırdığı rolü yaşar, başka bir rol üstlendiğinde de bir öncekini unutur. Ben ise rol yapmıyorum. Sahneye ilk çıktığımda yıllar önce yaşadıklarım aklıma gelince ağlayacak gibi oldum, çok fenalaştım fakat kendimi tuttum ve zamanla alıştım. Hatta bir oyunda içimden geldi, ben bir down annesiyim diye bağırdım. Böylece sanki üstümden ağır bir yük kalktı. Her oyundan sonra daha da rahatladım. Şimdi insanlara bir şeyler verebilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu oyunla bir yerlere ulaşabiliyorsak, bir yerlere dokunabiliyorsak, bir kabullenişin ne kadar önemli olduğunu anlatabiliyorsak, down sendromunun korkulacak bir şey olmadığını anlatabiliyorsak ne mutlu bize.

BSF Proje Grubu Sanat Yönetmeni Ahmet Öztürk, bu projenin amacını şöyle açıklıyor:
Bu proje engelliler ve toplumda ötekileştirilenlere dikkat çekmek, farkındalık yaratmak için oluşturulmuştur. 'İyi ki doğdun meleğim' adlı oyun Down sendromlu bir çocuğun annesinin, down sendromunu kabulleniş sürecini konu alıyor. 

Yaklaşık 40 dakikalık tek kişilik oyunda, bir annenin down sendromlu oğlunun 25'inci doğum günü hazırlığı anında geçmişte yaşadıklarını anımsaması anlatılıyor. Down sendromlu Kaan Atay, oyunun sonunda annesinin doğum günü için hazırladığı pastasını üflerken kısa bir rol alıyor. 3 yıldan buyana aynı oyunu Türkiye'nin çeşitli yerlerinde sahneledik. Bu, Down sendromuyla ilgili Türkiye'de oynanan ilk tiyatro yapıtlarından biridir.

Yaşanmışlık üzerine bir oyunun sahnelenmesi ve oyunda down sendromlu bir çocuğun annesi Meral hanım rolünü üstlenmek oldukça zor bir olgu. Yazdığım normal bir tekst değil, farkındalık yaratmayı amaçlıyorum. Yaşanmışlıklar üzerinden bir oyun olması nedeniyle ince bir çizgide yazılması gerekiyordu. İnsanların duyguları sömürülmeden yazılmalıydı. 

Maalesef engellilerle ilgili yapılan tiyatrolarda buna çok dikkat etmek gerekiyor. Çıkış noktam toplumdaki engelli grubunun görünür olmalarını sağlamaktı. Çünkü önceden ne engelli grubundan biriyle olmuştum ne de yakın çevremde engelli grubunda olan biri vardı. Bunun olmaması demek bunları görmemek, anlamına gelmez.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: