Nurhan Artar

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni / Ödül Törenine Destek Verenler / Fotoğraf Sanatçısı Nurhan Artar / Sayın Nurhan Artar, Down Sendromu Derneği İş Koçu Destekli İstihdam Projesi ile çeşitli işyerlerine yerleştirilen genç arkadaşlarımızın fotoğraflarını çekerek 4. Halk Sağlığı Ödülleri kapsamında çok değerli bir katkıda bulunmuştur.

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni
Ödül Törenine Destek Verenler
Fotoğraf Sanatçısı Nurhan Artar


Türkiye Halk Sağlığı Demeği, fotoğraf sanatçısı Nurhan Artar beyefendiye ödül töreni için sağladığı desteği nedeniyle en içten teşekkürlerini sunuyor. 

Fotoğraf sanatçısı Sayın Nurhan Artar, Türkiye Halk Sağlığı Derneğimize başvuruda bulunarak, derneğimizin dahil olduğu bir 'Sosyal Sorumluluk Projesi’nde yer almak istediğini belirtmiştir. Kendisini bu duyarlı davranışı nedeniyle kutluyor ve başarılarının sürmesini diliyoruz. Bu kapsamda, Sayın Nurhan Artar, Down Sendromu Derneği İş Koçu Destekli İstihdam Projesi ile çeşitli işyerlerine yerleştirilen genç arkadaşlarımızın fotoğraflarını çekerek 4. Halk Sağlığı Ödülleri kapsamında çok değerli bir katkıda bulunmuştur.

Sayın Nurhan Artar’ın özgeçmişini aşağıda bilgilerinize sunuyoruz:

Nurhan Artar, 11 Ocak 1961 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlk fotoğrafını 9 yaşındayken çekti; vizörünün gördüğü ilk insan: Babasıydı.

Dokuz yaşında Paris'e gitti; orta okul ve lise eğitimini orada sürdürdü. Onbeş yaşında kendi evine çıktığında; ilk yaptığı şey bir karanlık oda kurmak oldu. Üniversite eğitimini tamamlamak için Amerika'ya gittiğinde bir arkadaşının "O okula girmen imkansız." demesine rağmen, Amerika'nın en önemli sanat okullarından biri olan Art Center College of Design'a girmeyi başardı. 

Okul tarihinde eğitimine ikinci dönemden başlayan ilk öğrenci oldu ve dört yıl boyunca fotoğrafçılık sanatının her branşında eğitim aldı. 

Moda fotoğrafçısı olarak mezun olan ve moda fotoğrafını "Birbirine yabancı iki insanın, yani fotoğrafçının ve mankenin, belli bir zaman sınırı içinde, herşeyden uzak, aynı heyecan ve zevki paylaşması" olarak tanımlayan Nurhan Artar, "Sen Avrupa'ya git, Amerika senin için fazla konservatif" denmesi üzerine Paris'e geri döndü. 

Kısa bir süre sonra bir araba çekimi için Türkiye'ye çağırılan Nurhan Artar art arda gelen projeler yüzünden Avrupa'ya geri dönemedi. 0 yıllarda çok büyük başarılara ve ilklere imza attı ve aynı zamanda PTFD 'nin (Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçılar Derneği) kurucularından biri oldu. 

90'lı yılların ortasında; o günkü şartların ve amatörlüklerin onu pes ettirdiğini söyleyerek mesleğine ara verdi ve 2007 yılında tekrar geri dönüş yaptı. Nurhan Artar, onu diğerlerinden ayıran ve ona özgürlük sağlayan şeyin, tekniğinin ötesinde; olaylara karşı özgün olan bakış açısı ve stili olduğunu düşünüyor.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: