Muhammet Tuğrul Şahin

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni / Muhammed Tuğrul ŞAHIN / Milli Yüzücü - Avrupa Şampiyonu / Geçtiğimiz yıl gösterdiği üstün sportif başarı ve Down Sendromlu gençlerimize örnek olacak Avrupa yüzme şampiyonluğu derecesi nedeniyle…

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni

Muhammed Tuğrul ŞAHIN  / Milli Yüzücü - Avrupa Şampiyonu
Geçtiğimiz yıl gösterdiği üstün sportif başarı ve Down Sendromlu gençlerimize örnek olacak Avrupa yüzme şampiyonluğu derecesi nedeniyle…

Muhammed Tuğrul Şahin'in annesi Hatice Şahin, oğlunun yaşam öyküsünü şöyle anlatıyor:
"1997 yılında, Tuğrul'u eğitime götürürken trafik kazasında eşimi ve bir kızımı kaybettim. Bir kızım daha var, o ziraat mühendisi ve kendi işinde, aşında. O kazadan sonra biz artık Tuğrul ile hayat arkadaşıyız. Onunla birlikte hayatla mücadele etmek için hep yollardayız. O bana hayat veriyor, ben ona hayat veriyorum. Türkiye'nin belirli bölgelerindeki yarışlara katılıyoruz.

Tuğrul, 2013'te Avrupa Yüzme Şampiyonasına ilk kez katıldığında iki altın bir gümüş madalya kazandı. 

2015 yılında İtalya'da yapılan Avrupa Yüzme Şampiyonasında ülkemizi temsil etti ve üç ayrı kategoride 8 madalya kazandı. 

2016 yılında yine İtalya'da yapılan Dünya şampiyonasında da A. ve 5. oldu. Ekim ayında Fransa'da yapılacak 2017 Avrupa şampiyonasına da katılarak daha iyi dereceler almaya çalışacağız.

Tuğrul'un yüzücü olmasında en büyük pay, bir Alman profesöre aittir. Çünkü bizi yüzmeye o yönlendirdi. . Tuğrul henüz dört aylıkken bir otelde bir Alman Profesör ile karşılaştık. Onun da iki torunu Down Sendromlu imiş. Bizim üzüldüğümüzü görünce bizimle çok ilgilendi ve eğer Tuğrul'un eğitimine gereken önemi verirseniz onun normal bir çocuktan farkı kalmaz dedi. Erken yaşlarda spora yönlendirmemizi önerdi ve yüzmenin Down Sendromlu çocuklar için en uygun spor olduğunu söyledi. 

Biz de onun dediklerini yaptık. O andan itibaren Tuğrul havuzlarda. İlk anlardaki yüzme hocaları da Tuğrul'un bacaklarını çok iyi kullandığını söyleyerek onun iyi bir yüzücü olabileceğini söylediler. Üç yaşına geldiğinde Tuğrul mükemmel bir biçimde yüzebilmekteydi.

Türkiye'de diğer engelliler gibi Down Sendromlu olmak ve Down Sendromlu bir çocuğun ailesi olmak çok zor. Down Sendromlu bir çocuğun ailesinin başta annesi olmak üzere bunu öğrenir öğrenmez hemen bir psikolog ile ya da başka bir Down Sendromlu bir çocuğun annesi ile görüşmesi gerekir. En kısa zamanda bu şoku atlatması, durumu kabullenmesi ve yapılması gerekenleri olanakları çerçevesinde en kısa zamanda yapması gerekiyor. 

Çünkü Down Sendromlu bir çocuk gerekli eğitimleri zamanında alırsa normal çocuğun yaptığı her şeyi yapabilir ve onlarla birlikte eğitim alabilir. Bir meslek sahibi olabilir. Türkiye'de 20.000 civarında Down Sendromlu çocuk var. Down Sendromlu çocukların kas yapıları çok gevşek oluyor. Bu sorunu aşabilmek için çocukluktan itibaren mutlaka düzenli olarak spor yapması gerekiyor. Düzenli spor onun zekasını da çok olumlu etkiliyor. 

Down Sendromlu çocukların ailelerine iki büyük önerim var: Birincisi özel eğitim sırasında çocukların aldıkları eğitimleri evde defalarca tekrarlasınlar. 12 yaşına kadar bu tekrarların çok önemi var.

Diğer önerim de, bireysel eğitim yerine kaynaştırma eğitimine çok önem versinler. Yani çocuğu evde ayrıştırmak yerine her şeyi görerek öğrenmesine gayret etsinler. Bahçeye, parklara çıkarmak topluma katmak çok önemli. Örneğin hayvanları görerek, dokunarak öğrensinler."

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: