Prof. Dr. Atilla Cavkaytar

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni / ONUR ÖDÜLÜ / Prof. Dr. Atilla CAVKAYTAR / Özel eğitime ihtiyaç duyan Down Sendromlu çocuklar ve zihin yetersizliği olan çocuklara yönelik yaptığı Akademik/Sosyal çalışmalar ve Eğitim kitapları nedeniyle…

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni

ONUR ÖDÜLÜ / Prof. Dr. Atilla CAVKAYTAR
Özel eğitime ihtiyaç duyan Down Sendromlu çocuklar ve zihin yetersizliği olan çocuklara yönelik yaptığı Akademik/Sosyal çalışmalar ve Eğitim kitapları nedeniyle…

Eğitim
Prof. Dr. Atilla Cavkaytar ilk ve ortaöğrenimini Eskişehir'de, lisans öğrenimini Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü'nde tamamlamıştır. Yüksek lisans ve doktora derecelerini de Anadolu Üniversitesi'nde Zihin Engellilerin Eğitimi Programı'nda almıştır. Cavkaytar, 1988-1992 yılları arasında zihin yetersizliği olan bireyler için açılan mesleki eğitim okulunda öğretmen olarak görev yapmıştır. Halen Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanlığı görevini yürütmekte, lisans ve lisansüstü derslere girmektedir. Profesör Cavkaytar, evli ve bir çocuk babasıdır.

İdari Görevler
Akademik kariyeri boyunca birçok idari görevi yürütmüş olan Cavkaytar, halen Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanlığı, Özel Eğitim Bölümü Zihin Engelliler Öğretmenliği Anabilim Dalı Başkanlığı, Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü ve Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Senatörlüğü görevlerini yürütmektedir.

Bilimsel ve Sanatsal Kuruluşlara Üyelikler
Ulusal ve Uluslararası birçok mesleki sivil toplum kuruluşunda üyelikleri bulunan Cavkaytar, ÖZDER-Özel Eğitimciler Derneği'nin kurucu üyesi ve Eskişehir Şube Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Cavkaytar'ın üye olduğu mesleki sivil toplum kuruluşlarından önde gelenleri CEC (Council of Exceptional Children), ABA (Association for Behavior Analysis), DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) olarak sıralanmaktadır.

Başarı ve Ödüller
Prof. Dr. Atilla Cavkaytar, 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Arizona Eyalet Üniversitesi'nde konuk öğretim üyeliğine davet edilme başarısını sergilemiş ve bu üniversitede 10 ay boyunca görev yapmıştır. Cavkaytar, DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) 3 aylık araştırma bursuna layık görülmüş ve 2002 yılında Almanya Hamburg'da akademik faaliyetler yürütmüştür.

Akademik Çalışmalar
Profesör Cavkaytar, 6 doktora, 17 yüksek lisans tezine danışmanlık yapan Profesör Cavkaytar'ın, ulusal ve uluslararası 39 makalesi ve 70'i aşkın bildirisi bulunmaktadır. Cavkaytar, editör, yazar ve bölüm yazarı olarak 30 kitaba katkı vermiş, Avrupa Birliği, Bakanlık, TÜBİTAK ve Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında 26 projede yürütücülük, araştırmacılık, danışmanlık,eğitimcilik ve uygulamadık görevlerini üstlenmiştir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: