Ekrem Ataer Korosu

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2013 Ödül Töreni / SANATSAL ETKİNLİKLER KATEGORİSİ / Ekrem Ataer Halk Korosu / Türkiye'nin en büyük halk korosu 2005 yılında sanatçı Ekrem ATAER tarafından kuruldu. Koro bu ünvanını, yan çalışma grupları dahil 600 kişiyi aşan katılımcısı ile kazandı.

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2013 Ödül Töreni
SANATSAL ETKİNLİKLER KATEGORİSİ
Ekrem Ataer Halk Korosu

Türkiye'nin en büyük halk korosu 2005 yılında sanatçı Ekrem ATAER tarafından kuruldu. Koro bu ünvanını, yan çalışma grupları dahil 600 kişiyi aşan katılımcısı ile kazandı. Koronun dikkati çeken bir diğer özelliği ise %90'ının kadınlardanoluşması. Toplumun her kesiminden ve her yaş grubundan insanlarımızın bu oluşum içinde olması da ayrıca dikkat çeken bir başka unsurdur.

Türkiye'nin en büyük halk korosu, 2010 yılından beri Şişli Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Belediye çalışanlarının, meclis üyelerinin, başkan yardımcılarının ve zaman zaman Belediye Başkanı Sn. Mustafa SARIGÜL'ün de katılımı koroya farklı bir anlam katmaktadır.

Koro, repertuvarını çok sesli ve teksesli eserler üzerine inşa etmektedir. Ayrıca çalışma grubunun çok seslendirdiği ve çağdaş yorumla ilk defa icra ettiği türküler de mevcut. Şişli Belediyesi Ekrem Ataer Halk Korosu'nu diğer salt koro çalışmalarından ayıran bir diğer temel unsur ise; kadını toplumda taşıyıcı ve geliştirici unsur olarak görmesidir.

Yaşamın her alanında kadın ve erkeğin yan yana gelmesinin topluma çağdaş bir ivme kazandırdığı savı ile yola çıkan koro, bugüne kadar birçok konsere başarı ile imza attı. Sanatçı Ekrem ATAER'in kurucu şefliğini yürüttüğü koroya; salt müzik çalışmasının yanında, ülke gündemine duyarlı ve gündem üzerine konserler veren bir "sivil toplum sesi" denilebilir. Birçok toplum duyarlık noktasında görev alan bu dev organizasyon, çalışmalar karşılığında üyelerinden hiçbir ödenti almıyor. Bütün giderleri Şişli Belediye Başkanlığı tarafından karşılanan organizasyonun bünyesinde Şişli dışında ve hatta çevre illerden de katılımcılar bulunmaktadır.

Şişli Belediyesi Ekrem Ataer Halk Korosu sivil toplum örgütü mantığı ile hareket ettiği için katılımcılarından ses güzelliği dahil hiçbir ön koşul istemiyor. Koro bugüne kadar icra ettiği 200'ü aşkın türküden oluşan repertuvarı ile de dikkat çekiyor. Koro repertuvarını; içinde yaşanılan günlere paralel ve toplumsal duyarlık noktasından hareketle oluşturuyor. 

Bu dev çalışma grubu; salt bir müzik topluluğu değil; söyleyecek sözü olanların toplandığı bir sivil toplum hareketidir. Koro bugüne kadar birçok Tv ve Radyo programına konuk oldu. Ulusal basında çok kez konu edilen koronun konserlerinde birçok sanatçı da koroya eşlik etti. Bu sanatçılardan bazıları: Belkis AKKALE, Nursaç DOĞANIŞIK, Bedia AKARTÜRK, Onur AKIN, Pınar SAĞ, İbrahim CAN, Müşfik KENTER, Üstün ASUTAY, Cahit BERKAY.

Şişli Belediyesi Ekrem Ataer Halk Korosu, haftada 2 gün olmak kaydıyla Şişli Belediye binası brifing salonunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: