Prof. Dr. Özcan Köknel

Prof. Dr. Özcan Köknel / Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2014 Ödül Töreni / ONUR ÖDÜLÜ / Alkol, uyuşturucu, uyarıcı madde ve ilaç bağımlılarının ayakta ve yatarak tedavi edildiği bütün kurum ve kuruluşları dolaşıp bağımlılık sorununu, tedavisini, bireysel ve toplumsal çözüm yollarını incelediği ve bilimsel çalışmalarında, araştırmalarında gençlik sorunları, ruh sağlığı, davranış bozukluklarının ilaç tedavisi, ilaç bağımlılığı alanlarındaki çalışmaları nedeniyle...

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2014 Ödül Töreni

ONUR ÖDÜLÜ

ÖZCAN KÖKNEL

Alkol, uyuşturucu, uyarıcı madde ve ilaç bağımlılarının ayakta ve yatarak tedavi edildiği bütün kurum ve kuruluşları dolaşıp bağımlılık sorununu, tedavisini, bireysel ve toplumsal çözüm yollarını incelediği ve bilimsel çalışmalarında, araştırmalarında gençlik sorunları, ruh sağlığı, davranış bozukluklarının ilaç tedavisi, ilaç bağımlılığı alanlarındaki çalışmaları nedeniyle...

Özcan Köknel'in yaşam Öyküsü:

1928 yılında İstanbul'da doğdu. Lise öğrenimini Kabataş Erkek Lisesi'nde yaptı. İstanbul Tıp Fakültesi'den 1951 yılında mezun oldu. 1954 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatr Kürsüsü'ne asistan olarak atandı ve 1995 yılına kadar aynı yerde uzman, doçent, profesör olarak çalıştı. 1990-1995 yılları arasında I.Ü. Tip Fakültesi Psikiyatr Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı.

Alkol, uyuşturucu, uyarıcı madde ve ilaç bağımlılarının ayakta ve yatarak tedavi edildiği bütün kurum ve kuruluşları dolaşıp bağımlılık sorununu, tedavisini, bireysel ve toplumsal çözüm yollarını inceledi.

Bilimsel çalışmalarında ve araştırmalarında gençlik sorunları, ruh sağlığı, davranış bozukluklarının ilaç tedavisi, ilaç bağımlılığı alanlarında yoğunlaştı. Kırkı yerli yüz elliden fazla kongre, seminer ve toplantıya katıldı. Gazetelerde, dergilerde, bireysel ve toplumsal ruh sağlığı alanına giren konularda yüzden fazla makalesi yayınlandı.

Ödülleri:
Türk Toplumunda Bugünün Gençliği (TRT Ödülü, 1970)
Cumhuriyet Gençliği ve Sorunları (Yunus Nadi Ödülü, 1979)
Esrar Bağımlılığı (Biyo-Psiko-SosyalYönleri) (Sedat Simavi Ödülü, 1983)
Altın Kitaplar Ödülü (1991)

Kitapları:
2000'li Yılları Algılamak, Akıl ile Düşünce Gücü, Çatışan Değerlerimiz, Dolu Dolu Yaşamak, Gülerek Bilgilenmek, İnsanı Anlamak, Kişilik, Korkular, Ruhsal Çöküntü Depresyon, Şiddet, Yaşamın Zaferi.


Uzun yıllar Türkiye Halk Sağlığı Derneğimizin de Onursal Başkanlığını yürütmüş olan Prof. Dr. Özcan Köknel, ödül törenine sağlık nedeniyle katılamamıştır.

Kendisine sağlık ve başarılar dileriz.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: