Haydos Bakımevi

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2014 Ödül Töreni / HAYVAN DOSTLARIMIZ KATEGORİSİ / Haydos Bakımevi - Türkan Dağdelen / Türkan Dağdelen Muğla'nın Ortaca İlçesi'ne bağlı küçük bir köyde doğdu. İlerleyen yıllarda Almanya'da çalışan babası tüm aileyi Almanya'ya yanına almaya karar verdi. 18 yıl Almanya'da yaşadıktan sonra 12 yıl da İngiltere'de yaşadı.

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2014 Ödül Töreni
HAYVAN DOSTLARIMIZ KATEGORİSİ
Haydos Bakımevi - Türkan Dağdelen

Türkan Dağdelen Muğla'nın Ortaca İlçesi'ne bağlı küçük bir köyde doğdu. İlerleyen yıllarda Almanya'da çalışan babası tüm aileyi Almanya'ya yanına almaya karar verdi. 18 yıl Almanya'da yaşadıktan sonra 12 yıl da İngiltere'de yaşadı.

Bu arada birçok ülke gezdi. Maldiv'lerdeki tsunami felaketinden son anda kurtuldu. Sri-Lanka'da gönüllü olarak kimsesiz çocuklar için çalıştı. Daha sonra Hindistan'a tatil için gittiğinde bu kez de sahipsiz hayvanlar için çalıştı..

Aradan yllar geçtikten sonra hayalindeki küçük ama sevimli restoranını açmak üzere Ortaca'ya döndü. Fakat ülkemizde sokak hayvanlarının gördüğü inanılmaz işkenceler, halkın ve belediyelerin yaptığı hayvan katliamları ve zehirlemeler onu bir mücadelenin içine çekiverdi.

Bir hayvan koruma derneğini devir alarak hayata geçirdi. Sivil toplum örgütlerinin demokrasi gereği olduğunu öğreniyor ve kavrıyordu artık... Görevini yapmayan, ihmal eden ve cana kast eden kurumlarla amansız bir mücadeleye adadı kendini. Sayısız eylemler ve protestolar yaptı. Yüzlerce şikâyet dilekçesi yazdı ve hiç yılmadı. Gerektiğinde ormanda günler süren açlık grevi yapmaktan çekinmedi.

Bütün azmini ve hırsını, çaresiz ve dilsiz hayvanların bakışlarından alıyordu. Ortaca ve Köyceğiz belediyelerinin desteğini alarak, yavaş da olsa yol almaya devam etti. Uzun bir mücadele sonunda şahsi parası ve imkânları ile HAYDOS BAKIM EVİ'ni kurdu.

Bugün kendi yönetimi altında olan Bakım Evi'nde aralarında yaşlı, kör veya hasta olan 700'den fazla köpek, 200 kadar kediye ve çok yaşlı bir katıra bakım hizmeti vermektedir. Çok yoğun çaba sonucu yanına aldığı iki belediye işçisinin yardımı ile bu bilinmez, uzun yolda ilerlemektedir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: