Prof. Dr. Selim Çetiner

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2015 Ödül Töreni / BESLENME, GIDA VE HİJYEN ÖDÜLÜ / Prof. Dr. Selim Çetiner / Ödül Gerekçesi: Bitki biyoteknolojisi konusunda yaptığı çalışmalar için. Prof. Dr. Selim Çetiner, 1990-2001 yılları arasında Çukurova Üniversitesi'nde kurmuş olduğu Türkiye'deki ilk modern bitki biyoteknolojisi laboratuvarında araştırmalarını ve eğitim faaliyetlerini sürdürmüştür.

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2015 Ödül Töreni
BESLENME, GIDA VE HİJYEN ÖDÜLÜ / Prof. Dr. Selim Çetiner

Ödül Gerekçesi: 
Bitki biyoteknolojisi konusunda yaptığı çalışmalar için...

Prof. Dr. Selim Çetiner
1981 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun olan Selim Çetiner, 1982 yılında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne girmiştir. Çetiner, 1984 yılında Fulbright bursunu kazanarak gittiği ABD'de, "Tütün ve patates bitkilerine bakteriyel hastalıklara dayanım sağlayan litik peptidleri ve yüksek düzeyde elzem amino asitleri (HEAA-II) şifreleyen genlerinin aktarımı" konusunda Doktora yapmıştır.

Prof. Dr. Selim Çetiner, 1990-2001 yılları arasında Çukurova Üniversitesi'nde kurmuş olduğu Türkiye'deki ilk modern bitki biyoteknolojisi laboratuvarında araştırmalarını ve eğitim faaliyetlerini sürdürmüştür.

2001 yılından beri Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta olan Çetiner, Adana'da aileden kalan arazilerinde çiftçilik de yapmaktadır.

Bitkilerde genetik mühendisliği ve doku kültürleri ile biyogüvenlik konusunda araştırmaları olan, TÜBİTAK, OECD, ISNAR gibi uluslararası kuruluşlarda konusuyla ilgili komisyon üyelikleri yapan Prof. Dr. Çetiner, halen uluslararası Public Research and Regulation Initiative kuruluşunun da yönetim kurulu üyesidir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: