Prof. Dr. Ayşe Yüksel

Prof. Dr. Ayşe Yüksel / Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2015 Ödül Töreni / ONUR ÖDÜLÜ / 1979 yılında İstanbul üniversitesi Florance Nigthingale Hemşirelik Yüksekokulu'ndan mezun olmuş. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde "Halk Sağlığı" Yüksek Lisansı ve 1991 yılında aynı enstitüde "Halk Sağlığı" Doktorasını tamamlamıştır.

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2015 Ödül Töreni
ONUR ÖDÜLÜ
Prof. Dr. Ayşe Yüksel

1979 yılında İstanbul üniversitesi Florance Nigthingale Hemşirelik Yüksekokulu'ndan mezun olmuş. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde "Halk Sağlığı" Yüksek Lisansı ve 1991 yılında aynı enstitüde "Halk Sağlığı" Doktorasını tamamlamıştır. 1995 yılında "Halk Sağlığı" alanında Doçent ve 2001 yılında Profesör olarak atanmıştır. 1980-2001 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesinde ünite sorumlusu olarak çalışmıştır.

Sağlık Bakanlığı Cüzzamla Savaş Derneği ve Emmaus Lepra İsviçre kurumlarının desteğiyle yürütülen Türkiye Ulusal Lepra Tarama projesinde (1984- 2000) yer almıştır. Bu dönemde Prof. Dr. Türkan Saylan ile birlikte Anadolu'da cüzzamın yok edilmesi için çaba göstermiştir. Lepra Konusunda eğitim almak için 8 ay Tanzanya ve Etiopia 'da bulunmuş, 1985 yılında Nöropatik Ayak Rehabilitasyonu eğitimi için 3 ay boyunca ABD Lousina Carville'de çalışmış, 1990 yılında bir ay boyunca Almanya Tubingen'de El rehabilitasyonu eğitimi almıştır.

2005 - 2007 yılları arasında Yüzüncü Yıl üniversitesinde Rektör Yardımcılığı görevini yürütmüştür. Uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan 8 makale. Uluslararası bilimsel toplantılara sunulan ve yayınlanmış olan 21 bildiri. Ulusal Hakemli dergilerde yayınlanan 29 makalesi vardır. Çeşitli Bilimsel Kuruluşlara üyelikleri vardır.

Lepra, Yerel Yönetimlerin Kadın Sağlığındaki Rolü, Türkiye ve Dünyada Kadının Durumu, Sağlık Alanında Kadın Liderler, Tutuk ve Cezaevlerinde Kadın Sağlığı ve AIDS, alanlarında çalışmalar yapmıştır.

Cüzzamla Savaş Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Sigara ile Mücadele Derneği, AIDS Savaşım Derneği, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Derneği'ne üyedir. Prof. Dr, Yüksel 2001 yılından beri Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmaktadır.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: