Ressam İbrahim Balaban

Türkiye Halk Sağlığı Derneği / 2014 Ödül Töreni / SANATSAL ETKİNLİKLER / RESSAM İBRAHİM BALABAN / 1921 yılında Bursa'nın Seçköy'ünde nakışların içinde doğdu. Köyün üç sınıflı okulundan mezun olduktan sonra, daha üst okullara yollanmadı. Okuma isteğini varlıklı olan ailesine iş görmeyerek dayattı, avunması için onu on beş yaşına kadar serbest bıraktılar. İşte bu özgürlük yıllarında her gün resimler çiziyor, günceler tutuyordu. Ressamlığı ve yazarlığı o yıllarda gelişmiş ve kök salmıştır.

SANATSAL ETKİNLİKLER

RESSAM İBRAHİM BALABAN

Bugüne kadar sanatsal çalışmalarının tümü nedeniyle...

(Hastalığı nedeniyle maalesef ödül törenine katılamadı. Onunla tanışmak onuruna erişemedik Ödülü oğlu almıştır.)

1921 yılında Bursa'nın Seçköy'ünde nakışların içinde doğdu. Köyün üç sınıflı okulundan mezun olduktan sonra, daha üst okullara yollanmadı. Okuma isteğini varlıklı olan ailesine iş görmeyerek dayattı, avunması için onu on beş yaşına kadar serbest bıraktılar. İşte bu özgürlük yıllarında her gün resimler çiziyor, günceler tutuyordu. Ressamlığı ve yazarlığı o yıllarda gelişmiş ve kök salmıştır.

1941: Bursa mapushanesinde yattığı sırada Nazım Hikmet'i tanıdı, aynı yıl hapisten çıktı. O'ndan resim ve sanat tarihi dersleri yanında; felsefe, sosyoloji ve ekonomi politik dersleri alarak kendisini geliştirdi.

1943: Mapushanede, Baba'sının cinayete kurban gittiğini öğrendi ve daha sonra da doğum sırasında ilk Karı'sının ve kısa bir süre sonra da Bebeğin öldüğü haberini aldı.

1944: İmralı'ya yollandı;

1947'de, bu kez "komünistlikten" Bursa damına sürüldü ve altı aylık cezası 4 yıla çıktı. Fakat Usta'sı Nazım'a tekrar kavuştuğu için mutluydu.

1950 Affıyla, Nazım'la birlikte mapushaneden çıktı. Çıkarken elinde Nazım'ın her biri adına şiir yazdığı "Bahar","Mapushane kapısı", "Harman" adlı üç tablosu vardı. 1950 sonu ve 51 başlarında Nazım'la birlikte İstanbul'u gezdi ve onun evinde altı ay kaldı. O sürede "Ekin Biçenler" adlı tablosunu Usta'sının evinde yaptı.

1953 yılında ilk kişisel sergisini İstanbul'da açtı.

1961 yılında resimlerinden dolayı altı ay tutuklu kaldı.

1962 yılında "Yeni Dal Grubu" sergisi kapatıldı ve ressam arkadaşlarıyla birlikte tutuklanarak Balmumcu Kışla'sına kapatıldı ve Askeri Mahkeme'ce yargılandı. O, bu güne kadar "Şair Baba"sının istediği gibi; 2000 den fazla tablo ve bunun birkaç katı kadar desen üreterek; Elliden fazla kişisel sergi açtı, birçok karma ve gurup sergilere katıldı. Eserleri yurtdışında Amerika dahil birçok ülkede sergilendi.

.... ....

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: