Prof. Tanay Sıdkı Uyar

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2014 Ödül Töreni / ÇEVRE SAĞLIĞI KATEGORİSİ / Prof. Tanay Sıdkı Uyar / 1953 yılında Çankırı da doğdu. 1971 yılında Robert Kolej lise kısmını bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden 1976'da Elektrik Mühendisi ve 1980'de Nükleer Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Türkiye'nin ilk rüzgar enerjisi çalışmalarını TÜBİTAK'ta 1984'de başlattı. 1989 'da Türkiye Rüzgar Haritası İstatistikleri projesini tamamladı.

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2014 Ödül Töreni
ÇEVRE SAĞLIĞI  KATEGORİSİ
Prof. Tanay Sıdkı Uyar

1953 yılında Çankırı da doğdu. 1971 yılında Robert Kolej lise kısmını bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'naen 1976'da Elektrik Mühendisi ve 1980'de Nükleer Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.

Türkiye'nin ilk rüzgar enerjisi çalışmalarını TÜBİTAK'ta 1984'de başlattı. 1989 'da Türkiye Rüzgar Haritası İstatistikleri projesini tamamladı. Türkiye'de önemli bir rüzgar gücünden elektrik üretme potansiyelinin bulunduğunu kanıtladı.

1992 yılında TÜBİTAK Gebze'de Özbektepe Rüzgar Türbinleri Prototip Üretim ve Test Laboratuarı kurdu. 

Aralık 1999'da Başbakan Bülent Ecevit tarafından Akkuyu Nükleer Enerji Santralının değerlendirildiği Bakanlar Kurulu toplantısına davet edildi. Ve koalisyon hükümetini ikna ederek Akkuyu Nükleer Enerji Santral ihalesinin iptaline katkıda bulundu.

2000 yılında Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesine davet edilerek Enerji Ana Bilim Dalını kurdu. Halen Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Yenilenebilir Enerji Profesörü olarak çalışmaktadır.

Temiz Enerji dalında faaliyette bulunan onlarca organizasyonda yönetici konumunda görev yapmaktadır.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: