Pelin Atakan

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni / PELİN ATAKAN / Yazar / "Pelince, “Artık Yalnız Değilim” Kitabında Down Sendromlu bir genç kızın yaşamı ve başarı hikayesini anlatması ve bu yoldan tüm gençlerimize verdiği hayat dersi nedeniyle…

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni

PELİN ATAKAN / Yazar

"Pelince, “Artık Yalnız Değilim” Kitabında  Down Sendromlu bir genç kızın yaşamı ve başarı hikayesini anlatması ve bu yoldan tüm gençlerimize verdiği hayat dersi nedeniyle…


Pelince, Yalnız Değilim Artık
Ben Pelin Atakan, 24/03/1990 tarihinde Amasya'da doğdum. Okul çağıma geldiğimde, Amasya Gazi İlkokulunda, alt özel sınıfta eğitimime başladım. Daha sonra Amasya Bahçeleriçi İlköğretim okuluna geçtim. Eğitimim sırasında bir yandan da Umutçan Rehabilitasyon Merkezi'ne devam ediyordum. 4. sınıfa Borsa İlköğretim okulunda başladım. 7. sınıfta benim hayatımda hiç beklemediğim bir olayı yaşadım. Canımdan çok sevdiğim annem ve babam ayrılmıştı. Onların ayrılığıyla içimden geçenleri yazmaya başladım. Belki de ilk cümlelerim kitabımın inşaasına temel olmuştu. Annemi mutlu etmek adına yazdığım bu notları, annemin biriktirmesi ve teyzemin de saklaması PELİNCE, "Yalnız Değilim Artık" kitabımın oluşturulmasına sebep oldu. Bu konuda aileme çok teşekkür ediyorum. Belki de her şer'in bir hayrı vardır sözünün oluşumu benim hayatımda bugün daha da iyi anlaşılıyor. Anne ve babamın ayrılması beni çok üzmesine rağmen içimdeki yazma aşkı ile acımı hafifletiyordum. Tekirdağ'dan Amasya'ya uzanan eğitim hayatım sonunda ÖMSS sınavını yüksek puanla kazandım. Tekirdağ Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünde aday memur olarak göreve başladım. Bir yılımı doldurduktan sonra, artık ben de devletimin asil memuruydum.

Müzik dinlemeyi, şarkı söylemeyi, dans etmeyi çok seviyorum. Ailemle yaptığım seyahatler benim neşeme neşe katıyor. Ama bazı olaylar beni hüzünlendirirse... İşte o zaman kalemime sarılıp yazıyorum. Yazdığım o anlar benim kendimi daha rahat hissettiğim anlar oluyor.

İlk kitabım, PELİNCE YALNIZ DEĞİLİM ARTIK kitabı 22 Ekim 2014 tarihi itibariyle kitapçılardaki raflarda yerini aldı. Kitabım yayınlanmadan önce, yazar olmak istiyordum ve yıldızlara dileklerimi gönderiyordum. Artık yıldızlarda değil, yeryüzünde, kitabıyla herkesin gönüllerine ulaşan bir yazarım... 

Yazar olmanın dışında mutluluğumu perçinleyen ikinci olay Yeni Yüzyıl Üniversitesi tarafından bana verilen Fahri Doktora Diploması...
Hayatım yazarlığımla zenginleşti derken, sihirli bir el bana dokunarak benim hayallerimi gerçekleştirmemi sağladı. Fahri İletişim Doktoru Pelin Atakan olarak karşınızdayım artık.

YALNIZ DEĞİLİM...
Bakın Pelin'in annesi Nedviye Akay bu konuda neler diyor:
Pelin ilk eğitimini Amasya'da aldı. 2002 yılında babası ile boşanma kararı aldıktan sonra Tekirdağ'a döndük. O yıllarda Pelin beni mutlu etmek için küçük küçük notlar yazıp benim yanıma bırakıp sessizce odasına çekiliyordu. Benim üzülmememi içeren notlardı bunlar. 

Pelin Tekirdağ'da ortaokul 2.sınıfa başladı. Okulun psikologu, öğretmenleri toplayıp 'Bunu mezun ederseniz ilerde bir işe girer, sizin de başınız belaya girer' demiş. Bir öğretmen bana, Pelin'e bu okulda diploma vermeyeceklerini ve çocuğun hayatını karartacaklarını söyledi. Ben de bunun üzerine Pelin'i Amasya'ya babası ve evlenmemiş halasının (halası ve babası birlikte oturuyorlardı) yanına göndermek zorunda kaldım. 

Pelin'e eğitimin çok önemli olduğunu, onu çok sevdiğimi ama yapmamız gerekenin onun Amasya'ya gitmesi olduğunu anlatmaya çalıştım durdum. Anne kız ağlayarak geceler geçirdik... Ve Amasya'ya kızımı bu koşullarda uğurladım. 

İşte Pelin'in yazarlığı ondan sonra daha da yoğunlaştı ve duygularını düzenli olarak günlük şeklinde yazıya döktü. Kitap bu günlüklerden oluşmaktadır. Amasya'da Lise muadili iş okulunu bitirdi. Daha sonra özürlü memur seçme sınavına girdi. Yüksek bir puanla Tekirdağ Gıda kontrol Laboratuvar Müdürlüğünde memur olarak çalışmaya başladı. Halen Devlet memuru olarak çalışıyor.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: