Dostev Derneği

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni / Dostev Derneği / CANIM AİLEM – Müzikal Tiyatro Oyunu / Down Sendromlu gençlerimizin başarı ve mutluluğuna yönelik Halil Doğan tarafından sahneye konan Müzikal Tiyatro oyunu nedeniyle…

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni

Dostev Derneği / CANIM AİLEM – Müzikal Tiyatro Oyunu

Down Sendromlu gençlerimizin başarı ve mutluluğuna yönelik Halil Doğan tarafından sahneye konan Müzikal Tiyatro oyunu nedeniyle…

"Her şey Bağcılar'daki engelliler sarayında, Ingiliz yazar Sophie Smiley'in yazdığı bir öyküyü çocuklara anlatırken gördüğüm anda başladı. Bu, Down sendromlu bir genç ve ailesinin yaşam öyküsüydü. 

Yazarın, öyküsünü barkovizyonda heyecanla ve yaşayarak anlatışı ve izleyen çocukların da öyküye ilgi duyması ve katılması bende bu metni tiyatroya uyarlama isteği oluşturdu. Ayrıca, Canım Ailem öyküsünün tiyatro oyununa çok yatkın olması da bu arzumu pekiştirdi.

Yazara öyküyü oyunlaştırmak istediğimi söyledim o da buna çok memnun oldu ve yayın evinden de gerekli izni aldıktan sonra oyunu yazma çalışmasına başladım. Ama Down sendromunu tam anlamıyla bilmiyordum ve tanıdığım bir Down sendromlu da yoktu. Hemen Down sendromuyla ilgili dernek ve vakıflara ulaştım, Down sendromlu gençler ve çocuklarla, onların aileleriyle tanıştım, onlarla gezilere katıldım, gözlemledim, diyalog kurdum ve neler yapabileceklerini keşfettim. Bir yıl sonra öykü tiyatro metni haline gelmişti.

Bu aşamada metne şarkılar ekledim, şarkı sözleri yazdım ve bestelettim, böylece oyunu müzikli bir oyun haline getirdim. Aynı yıl oyunu Devlet Tiyatroları Edebi Kurulu'na gönderdim ve kuruldan geçen Canım Ailem adlı oyunum Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından çocuk oyunu olarak sahnelendi ve iki sezon oynadı. Aynı süreçte Canım Ailem oyunu eşim, tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Arzu Oygur Doğan'ın sahibi olduğu Tiyatro A bünyesinde de sahnelenmeye başladı. Oyunu yöneten Arzu Oygur Doğan'ın, Down sendromlu gençlerimizi de eğiterek oyunda rol almalarını sağlaması ile birlikte projemiz son halini almış oldu. 

Bu projede başrol, Down sendromlu bir gencimizdir. Oyunda rol alan diğer Down sendromlu gençlerimiz de profesyonel oyuncularla birlikte yeteneklerini sergiliyorlar. Bu projenin en önemli teması, Down sendromlu gençlerin tiyatro mesleğini icra ederek bir meslek edinmiş olmaları ve sürekli gelir elde etmeleridir.

Ailem adlı oyunumuzu bir yıl içinde 20'ye yakın kez İstanbul'un birçok belediyesinde oynadık. Tiyatro gazetesi tarafından verilen, 2016 yılı "Tiyatroda Sosyal Sorumluluk Çalışması" Ödülünü aldık. Kırklareli Belediyesi tarafından davet edildik ve böylece ilk turnemizi de gerçekleştirmiş olduk. Oyunumuzda 21'i oyuncu olmak üzere teknik ekiple beraber 25 kişilik bir kadromuz vardır. Böyle bir kadro ancak ödenekli tiyatrolarda olabilir.

Yaptığımız projeleri kurumsal hale getirmek için ailelerin isteği ve desteği ile DOSTEV, Down sendromlular ve Zihin Engelliler Derneği adlı bir Dernek kurduk ve çalışmalarımızı Dostev Derneği çatısı altında yürütüyoruz. DOSTEV çatısı altında, gençlerimize istihdam yaratacak bir çok önemli projeyi de gerçekleştirmiş bulunmaktayız: Örnek olarak AÇIK RADYO da (94.9) bir yıldır her hafta 10.30-11.00 saatinde yayınlanan "47. KROMOZOM Programı"nı verebiliriz. 

Ayrıca, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi Nev Mekan'da gerçekleştirdiğimiz TANIDIK YÜZLER Fotoğraf sergimizi de örnek verebiliriz. Bir diğer sergiyi de 5 Haziran 2017 ile 15 Haziran 2017 tarihleri arasında Beşiktaş JK ile birlikte Vodafone Arena'da bulunan Beşiktaş Müzesi'nde gerçekleştireceğiz. Bu sergilerde yer alan ünlülerin ve futbolcuların fotoğraflarını Down sendromlu gençlerimiz çekmiş ve aynı zamanda video klibini de onlar hazırlamıştır. Sergide yer alan fotoğrafların ve afişinin grafik tasarımını Cerebral Palsy'li bir arkadaşımız yapmıştır.

DOSTEV Derneği olarak engelli diye nitelenen ama fırsat tanınıp eğitim almaları sağlandığında imkansız denen şeyleri başarabilen bu çocuklar ve aileleriyle daha birçok engelin üstesinden geleceğiz. Bu projemizde emeği geçen herkese sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz."

Halil Doğan
DOSTEV Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: